PIERWSZY DZWONEK JUŻ TUŻ TUŻ...
Do końca:
SKORZYSTAJ Z KODU NAUKA10 NA WYBRANE PRODUKTY
Czy polskie krzesła sprawdzają się zagranicą?

Czy polskie krzesła sprawdzają się zagranicą?

#historiadesignu

Polski rynek meblarski ma się doskonale, z roku na rok zaliczając kolejne wzrosty sprzedaży i produkcji. Polska ma czym się pochwalić, bo jest czwartym największym eksporterem w branży na świecie. Jest też jednym z największych europejskich producentów mebli. Polskie krzesła są istotną częścią branży. Ale gdzie tak właściwie one trafiają? Jakie polskie krzesła są poszukiwane zagranicą? No i tak właściwie – dlaczego właśnie z Polski? Warto się bliżej temu przyjrzeć.

 

W Polsce istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją krzeseł. Część z nich to dziś prawdziwi branżowi giganci – przedsiębiorstwa z ogromnym kapitałem, pozwalającym im na przejmowanie zagranicznych zakładów produkcyjnych i na globalny rozwój. To nie są lokalni gracze – to producenci o światowym zasięgu, działający w wielu krajach świata. Przykładem może tu być marka Nowy Styl, której krzesła trafiły choćby na szczyt G20 w Cannes czy na stadiony olimpijskie w Grecji 2012 roku oraz na stadiony pamiętnego Euro 2012 czy Mistrzostw Świata w piłce nożnej w RPA. Wiele biur w całej Europie korzysta z kolei z krzeseł marek Profim oraz Grospol. Także sale konferencyjne – te mniejsze, w firmach, jak i te większe, na aulach i w centrach kongresowych – wypełnione są właśnie krzesłami pochodzącymi od polskich producentów. Nie oznacza to jednak, że nie ma miejsca na rynku dla mniejszych producentów. Wręcz przeciwnie – wiele małych firm też sobie dobrze radzi, choć oczywiście skala produkcji jest zupełnie inna. To nie są miliony krzeseł jak w przypadku Nowego Stylu, ale i tak firmy te stale się rozwijają.

źródło: park produkcyjny Profim

Polskie krzesła są eksportowane do naprawdę wielu krajów. Oczywiście prym wiodą rynki europejskie. Niemcy, Wielka Brytania, Francja – to te najważniejsze. Obok nich są jednak takie kraje jak Holandia, Czechy, Szwajcaria, Rosja, Ukraina. Eksportujemy także na większe odległości i do bardziej egzotycznych miejsc. Przykładem wspomniane RPA, ale także Stany Zjednoczone czy Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Katar. Te ostatnie trzy kraje to ostatnio rejon ekspansji Nowego Stylu, który rozwija tam rynek zbytu na oferowane przez siebie meble hotelowe, w tym krzesła. Warto dodać, że w przypadku Kataru także i tym razem w nadchodzących Mistrzostwach Świata w piłce nożnej co najmniej trzy tamtejsze stadiony będą korzystać z krzeseł wyprodukowanych przez Nowy Styl.

źródło: Nowy Styl Group

A dlaczego tak właściwie polskie krzesła są wybierane? Jest wiele powodów, które się do tego przyczyniają. Dla polskiego klienta kupującego krzesła kilka elementów jest szczególnie ważnych. To między innymi funkcjonalność tych mebli, ich trwałość i jakość, a także atrakcyjny design. Wiele polskich krzeseł jest zresztą doceniana przez ekspertów i branżę – przykładem przyznane 9 lutego 2018 r. nagrody German Design Award 2018 dla stołków Mickey i foteli obrotowych klasy premium Violle marki Profim czy starsze Red Dot Award dla krzesła Comma firmy NOTI z 2009 roku. Te powody z pewnością mają znaczenie także dla klientów z zagranicy. Do tego, rzecz jasna, dochodzą konkurencyjne, niskie ceny oraz dobry ich stosunek do jakości produktu. Polskie firmy udowodniły również, że są w stanie sprostać wymaganiom zachodniego odbiorcy. Zdobyły sobie go profesjonalizmem, rzetelnością i wiarygodnością. Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań i chęć rozwoju to kolejne elementy, dzięki którym rodzime firmy zdobywają świat.

Szeroki zakres oferty też jest istotnym czynnikiem, który pozwala przebijać się polskim firmom na zachodnich rynkach. Oczywiście polscy producenci doskonale radzą sobie w obszarze krzeseł biurowych, ale także krzesła do salonu, kuchenne, do pokoju dziecięcego znajdują wielu zadowolonych nabywców. W ofercie znaleźć można krzesła, które świetnie odnajdą się w każdym stylu – w oszczędnym i funkcjonalnym stylu nowoczesnym; w prostym, naturalnym i lekkim stylu minimalistycznym, rozświetlonym, jasnym i chętnie wykorzystującym drewno stylu skandynawskim; w luksusowym stylu glamour; w surowym stylu industrialnym; oraz w wielu innych aranżacjach. Wszystko zależy od modelu i designu danego krzesła oraz specjalizacji producenta. Jest wszakże w czym wybierać.

 

Ten tekst oczywiście nie wyczerpuje tematu. To tylko skromny i ogólny zarys sytuacji rynku, który ma zasygnalizować jak duże znaczenie mają polskie krzesła oraz podkreślić wartościowość polskich marek. Kupując krzesła rodzimych producentów, nie mamy się czego wstydzić. Wręcz przeciwnie. Możemy mieć pewność, że sięgamy po krzesła z naprawdę wysokiej półki, a różnorodność oferty pozwala nam dobrać takie modele, które najlepiej pasują do danego wnętrza.

 

© Wszystie prawa zastrzeżone 2003-2021. CentrumKrzesel.pl
Zadzwoń 801 000 863, 22 781 48 38
W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich używanie, możesz zablokować je w swojej przeglądarce. Polityka prywatności.
  Zamknij
Go Top