Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!
Do końca:
Wylicytuj gamingowy fotel G-Racer Pofit!
Joga w pracy

Joga w pracy

Zewsząd dochodzą głosy, że siedzący tryb życia źle wpływa na nasze zdrowie. Przedstawioną tezę potwierdzają różnorakie badania naukowe. Nasuwa się więc pytanie, jak zminimalizować tę szkodliwość, skoro 70-80% form zatrudnienia wymaga od pracownika zachowania pozycji siedzącej. Patrząc na dobowy rozkład aktywności, to średnio 6-8 godzin przypada na sen, a pozostałe 16-18 godzin to nasze codzienne funkcjonowanie. I tu pojawia się problem, bo wspomniane funkcjonowanie często oznacza brak ruchu – chcąc wypocząć po pracy, która i tak w większości przypadków jest pracą w pozycji siedzącej, spędzamy czas przed ekranem komputera lub telewizora, siedząc albo leżąc.

Brak aktywności fizycznej, wyłącznie siedzący tryb życia, nieregularne posiłki i za mała podaż płynów mogą skutkować bólami głowy, kręgosłupa, a także schorzeniami ze strony układu nerwowego. Jest jednak na to lekarstwo i to bez recepty!

Metodą małych kroczków, realizując poniższe zalecenia, skutecznie wrócisz do formy – sprawności ciała i umysłu.

A my będziemy Ci w tym kibicować!


źródło: Joga Życia, fot. Helena Bromboszcz

Joga Życia - remedium na zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia

Na wstępie przypominamy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca 75 min intensywnej lub 150 min umiarkowanej aktywności fizycznej w ciągu tygodnia dla osób dorosłych. Swoją przygodę z ćwiczeniami możesz rozpocząć od podstawowych figur, które wykonasz także w pracy podczas przerwy. Pomoże Ci w tym joga. Dzięki niej nauczysz się prawidłowego siedzenia oraz rozluźnisz napięte mięśnie.

O poradę w tym temacie poprosiliśmy ekspertów, Małgosię Kłaniecką i Gerarda Szymańskiego, założycieli największej szkoły jogi na Śląsku – Jogi Życia.

Gosia, jak sama mówi, najprawdopodobniej praktykuje jogę od poprzedniego wcielenia, a uczy od ponad 16 lat. Wierzy, że poprzez ciało można bardziej dotrzeć do siebie, poznając swoje „ja”.


Małgosia - Joga Życia

Gerard jest dyplomowanym nauczycielem metody Iyengara stopnia Junior 2. Poprzez szkolenia w Indiach i różnych częściach Europy miał możliwość poznać najlepszych nauczycieli, którzy podzielili się z nim swoją wiedzą i doświadczeniem. Działa także w Polskim Stowarzyszeniu Jogi Iyengara.


Gerard - Joga Życia

Do naszych specjalistów skierowaliśmy kilka pytań. Oto one.

Wielu naszych Klientów uskarża się na bóle kręgosłupa wynikające z wielogodzinnej pracy przy biurku. My dbamy o ergonomiczne siedzenie i wygodne fotele, co Wy możecie zaproponować?

Małgosia: Nasze ciało nie znosi bezruchu, a pracując przy biurku często pozostajemy w jednej pozycji długi czas. Zachęcam więc do przeciągania się, do poruszania się jak najczęściej. Można nastawić przypominajki w telefonie, żeby pamiętać o tym (tak samo jak o piciu wody). Joga jest super pomysłem, ale nie mam na myśli „typowej” sekwencji jogi — z rozkładaniem maty, z przebieraniem się w legginsy, ale kilka prostych ruchów, które można zrobić na krześle, przy biurku.

Jaką pozycję polecacie dla zapracowanych?

Gerard: Dla mnie najważniejsza jest pozycja, w której siedzimy i pracujemy. Zwróć uwagę na ustawienie kręgosłupa w pozycji, w której siedzisz, ustawiaj kręgosłup jak najbardziej w pionie, otwieraj klatkę piersiową, wycofuj i rozluźniaj barki do tyłu i w dół. Tendencje są takie, że im dłużej siedzimy w jednej pozycji, tym bardziej ciało pochyla się do przodu, plecy się zaokrąglają, kręgosłup się zapada i barki idą do przodu. Kiedy pracowałem w biurze, zdejmowałem buty, siadałem na krześle w siadzie skrzyżnym (zdemontowałem podłokietniki), po jakimś czasie zmieniałem skrzyżowanie nóg lub siadałem na krześle w taki sposób, by nie opierać pleców o oparcie, dzięki temu mój kręgosłup ustawiał się bardziej pionowo. Im dłużej pracujemy, tym bardziej tracimy kontakt z ciałem, więc co jakiś czas przerwij pracę i pooddychaj, kontaktując się z ciałem, rozluźnij się i odpocznij, zapytaj ciała, czego potrzebuje :).

Jak Waszym zdaniem najlepiej zadbać o odcinek szyjny kręgosłupa?

Małgosia: Jak zawsze najlepsza jest profilaktyka, więc warto zadbać, w jakiej pozycji ustawiamy głowę i szyję. Sprawdź, czy siedzisz prosto i czy głowa nie jest skręcona ciągle w jedną stronę. Warto zadbać o to, żeby nie wysuwać szyi i głowy do przodu. By szyja była zdrowa utrzymuj kręgosłup wyprostowany i niepochylony do przodu oraz sprawdzaj, czy barki nie lecą do przodu. Co jakiś czas spleć dłonie z tyłu na plecach i odciągnij barki do tyłu, prostując z tyłu ręce — to wydłuży mięśnie szyi i je rozluźni; pamiętaj, by zmienić skrzyżowanie dłoni na przeciwne. 

Aktywna przerwa w pracy z jogą może niektórych zachęcić do codziennej praktyki, od czego zatem zacząć?

Gerard: Moja rada: po prostu zacznij. Każdy ma swoje wyobrażenia, czym jest joga, zanim ją sprawdzi dla siebie. Często ta ocena powoduje, że jest w nas opór, by zacząć praktykę. Dlatego proponuję, by podejść do jogi jak dziecko podchodzi do każdej nowej rzeczy, której się uczy — próbuje i doświadcza. Znajdź miejsce do praktyki, które Cię przyciąga, nauczyciela, którego lubisz, zastanów się, ile czasu możesz poświęcić na praktykę i regularnie to rób (może to być nawet raz w tygodniu, byle regularnie). Praktyka jogi nie musi być też nudna i za karę. Można się przy niej pośmiać, możesz sprawdzić, w jakiej kondycji jest Twoje ciało, możesz poznać fajnych ludzi i uwolnić się od swoich napięć, bólu ciała i wyciszyć umysł. A jeśli to Cię jednak nie wciągnie — zyskasz doświadczenie. I wówczas taka postawa będzie jogiczna, gdyż jogin doświadcza, a nie wyobraża sobie samo doświadczenie :).


Oczywiście tych kilka pytań, na które odpowiedzieli nasi eksperci, nie wyczerpuje tematu. To jedynie zachęta do praktykowania jogi. Nam w CentrumKrzesel.pl zależy na edukacji w zakresie odpowiedniego doboru krzesła i fotela biurowego, a to wiąże się z dbaniem o własne zdrowie. W Jodze Życia także zatroszczysz się o nie.


Małgosia i Gerard - Joga Życia

Dla wszystkich chętnych mamy kod rabatowy na kurs on-line „Joga w pracy” do wykorzystania w szkole Joga Życia.

Na hasło JOGAZYCIA otrzymacie kod rabatowy o wartości 10 PLN. Hasło należy wpisać w odpowiednią rubrykę, wówczas cena kursu zostanie pomniejszona o tę kwotę. Aby przejść na stronę kursu, kliknij w ten link.

Promocja obowiązuje do 15.06.2020 r.

Zapraszamy także do naszego sklepu po wygodne i ergonomiczne fotele do pracy. To inwestycja, która się opłaca.


Zadzwoń pod numer 801 000 863 lub napisz do nas na biuro@centrumkrzesel.pl


Biuro Obsługi Klienta

© Wszystie prawa zastrzeżone 2003-2021. CentrumKrzesel.pl
Zadzwoń 801 000 863, 22 781 48 38
W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich używanie, możesz zablokować je w swojej przeglądarce. Polityka prywatności.
  Zamknij
Go Top