phone ico  801 000 863, 22 781 48 38 Infolinia czynna dzisiaj od: Zamknięte
Praca architekta wnętrz

Praca architekta wnętrz - od koncepcji do realizacji

#aranzacja #kolor #styl

Któż z nas nie marzy o pięknie zaaranżowanym domu czy mieszkaniu. Ostatnio modne stało się samodzielne projektowanie swojego kącika, jednak taka praca koncepcyjna zajmuje wiele czasu i jest dość stresująca. Jeśli nie masz na to nerwów i chcesz mieć wszystko dopięte na ostatni guzik, to warto skorzystać z pomocy specjalisty. Zaraz co nieco opowiemy o pracy architekta wnętrz – cudotwórcy i kreatora piękna w mieszkaniu.

Architekt wnętrz – kto to taki?

Wydawałoby się, że aby zostać projektantem wnętrz wystarczy posiadać zmysł estetyczny. Nic bardziej mylnego. Owszem, poczucie stylu jest bardzo ważne, ale architekt wnętrz to osoba, która powinna sprawnie poruszać się po zagadnieniach z zakresu nauk technicznych, architektury, urbanistyki, łącząc to z różnymi dziedzinami sztuki. Matematyka również jest bardzo przydatna, wszak zanim powstanie aranżacja, trzeba najpierw wszystkie „kąty” dokładnie wymierzyć. Przedstawiciele tego zawodu powinni mieć ponadprzeciętny zmył estetyczny i wyobraźnię przestrzenną. Najczęściej projektantami wnętrz zostają absolwenci kierunków architektonicznych bądź pokrewnych, ale bywa również, że aranżacją zajmują się osoby, które nie skończyły studiów z zakresu architektury czy sztuk pięknych. Są to dekoratorzy, którzy pasję połączyli z pracą zarobkową.  Architekt wnętrz musi także orientować się w aktualnych trendach i znać ofertę rynkową podwykonawców. W końcu to on doradza właścicielowi mieszkania jaką farbę wybrać do danego pomieszczenia, czy na wybranej ścianie można zamontować lamele albo pokryć ją tapetą. Zdecydowanie musi być zorientowany na potrzeby klienta, bo to on zamieszka w aranżowanej przestrzeni. Specyfika pracy wymaga od architekta również zdolności negocjacyjnych. A kiedy? Głównie, gdy chodzi o wybór materiałów oraz planowanie kosztorysu. Od projektanta wymaga się kreatywności i odpowiedzialności za realizowany projekt. 


fotel Simple Zakopane marki Snap

A jak wygląda praca architekta wnętrz w praktyce?

Wszystko zaczyna się od koncepcji. Najpierw architekt musi poznać upodobania klientów. Jakie kolory lubią, czy wolą geometryczne formy, a może bardziej odpowiadają im miękkie tkaniny, które ocieplają wnętrze. Dobrze jest, gdy już na tym wstępnym etapie klienci przyniosą ze sobą wizualizacje z aranżacjami, które przypadły im do gustu. Taki lookbook zdecydowanie ułatwi pracę architektowi. Niezwykle ważne jest również poznanie mieszkania przez projektanta, a także maksymalny budżet, którym dysponuje zleceniodawca. Plany architektoniczne mogą w tym pomóc, ale osobista wizyta w pomieszczeniu pozwoli dojrzeć to, czego nie ujęto w planach. A bywa tak, że nagle coś się zmieniło lub nie można wyburzyć ściany, która podtrzymuje całą konstrukcję. Po poznaniu potrzeb klienta dekorator tworzy układ funkcjonalny pomieszczenia. Co to oznacza w praktyce? Nanosi na kartkę papieru sprzęty w tych miejscach, gdzie finalnie mają „zamieszkać”. Projekt jest poddawany ocenie zleceniodawcy.

Po akceptacji następuje drugi etap – koncepcja 3D, kolorowa. Tu w ruch idzie kreatywność architekta, który w komputerze aranżuje przestrzeń. Projektowane wnętrza trzeba zaprezentować klientom z wielu miejsc, wszak nie muszą mieć oni tak wielkiej wyobraźni przestrzennej jak dekorator. Najczęściej na tym etapie dochodzi do kilku zmian koncepcyjnych, tak by architekt był zadowolony, jak i zleceniodawca. Po akceptacji projektu czas na opracowanie techniczne. Przyda się miarka. 😉 Architekt odmierza wszelkie odległości, tak by zaprojektować wnętrze piękne, ale i funkcjonalne. Kiedy koncepcja została nakreślona warto podjąć działania, aby to co na papierze, znalazło swoje miejsce we wnętrzu.

Realizacja projektu to najbardziej emocjonujący etap. Architekt rozpoczyna współpracę z fachowcami, którzy wykonają jego koncepcję. Słysząc słowo „nie da się”, często pokazuje, że jednak można wykonać, to co zaplanował. Do jego zadań należy także nadzór ekip wykonawczych i rozwiązywanie wszelkich problematycznych kwestii. Wybór sprzętów, materiałów, mebli także stoi po stronie architekta. Projekt wieńczy pozytywna ocena zleceniodawcy, który dzięki pracy architekta może zamieszkać w pięknym domu.

krzesło Chelsea marki Snap

Współpraca sklepu CentrumKrzesel.pl z architektami

Coraz więcej sklepów stacjonarnych i internetowych podejmuje współpracę z projektantami wnętrz. Nie inaczej jest w przypadku naszego sklepu CentrumKrzesel.pl. Dla architektów przygotowaliśmy specjalny pakiet. Serdecznie zapraszamy do zakładki na stronie Dla Architektów.


Fotel Simple Zakopane
509 - 679 zł
Kolory: 73 tkanin, 15 drewna
Tkanina: 7 do wyboru
Wysyłka: 4-5 tygodni

Elegancki fotel o otwartej formie, z tak uwielbianej przez Was kolekcji Simple. Ciekawy efekt wizualny stanowi wywinięta do tyłu górna część oparcia. Model ten dostępny jest w szerokiej gamie kolorystycznej. Można przyozdobić go lamówką, pinezkami lub kołatką. Przekonaj się, jak pięknie zaprezentuje się u Ciebie!


Krzesło Chelsea Plus
496 - 653 zł
Kolory: 59 tkanin
Tkanina: 6 do wyboru
Wysyłka: 4-5 tygodni

Gustowne krzesło w całości tapicerowane wybraną tkaniną, dostępną w wielu wariantach kolorystycznych. Wyróżnikiem jest ozdobna lamówka, która stanowi wykończenie siedziska i wyprofilowanego oparcia. Elegancja w zasięgu ręki!


Fotel Open Zakopane
609 - 806 zł
Kolory: 59 tkanin, 15 drewna
Tkanina: 6 do wyboru
Wysyłka: 4-5 tygodni

Fotel wypoczynkowy o finezyjnym kształcie oparcia, miękkim siedzisku i szerokiej gamie kolorystycznej. To bliski krewny fotela Open, którego tak lubicie w naszej ofercie. Na specjalne życzenie możemy go przyozdobić lamówką, pinezkami lub kołatką - wybór należy do Was. My zapewniamy, że Open Zakopane ozdobi każdy salon, jadalnię czy hotelowe lobby. Sprawdźcie to!


Krzesło Chelsea Plus wood
496 - 621 zł
Kolory: 59 tkanin, 15 drewna
Tkanina: 6 do wyboru
Wysyłka: 4-5 tygodni

Piękne, klasyczne krzesło na drewnianym stelażu i z lamówką na tkaninie obiciowej. Wygodne, obszerne siedzisko, szeroki wybór wariantów kolorystycznych oraz niepowtarzalny polski design. Elegancja i funkcjonalność!


Krzesło Chelsea
476 - 621 zł
Kolory: 59 tkanin do wyboru
Tkanina: 6 do wyboru
Wysyłka: 4-5 tygodni
Krzesło charakteryzują: tapicerowane nóżki, świetny klasyczny styl i wygodne siedzisko ze sprężynami pokrytymi pianką tapicerską. Dostępne jest w szerokiej gamie kolorystycznej tkanin najwyższej jakości. Polski design warty uwagi!
Krzesło Chelsea wood
476 - 590 zł
Kolory: 59 tkanin, 15 drewna
Tkanina: 6 do wyboru
Wysyłka: 4-5 tygodni
Krzesło nawiązuje charakterem do stylu klasycznego. Drewniany stelaż i nóżki zostały wykonane z wysokiej jakości drewna bukowego, a szerokie, tapicerowane siedzisko zaprasza do odpoczynku. Sprawdź koniecznie!
© Wszystkie prawa zastrzeżone 2003-2024. CentrumKrzesel.pl
CentrumKrzesel.pl logo
Zadzwoń 801 000 863, 22 781 48 38
Go Top