PIERWSZY DZWONEK JUŻ TUŻ TUŻ...
Do końca:
SKORZYSTAJ Z KODU NAUKA10 NA WYBRANE PRODUKTY
Do czego prowadzi siedzący tryb życia u dzieci i młodzieży

Do czego prowadzi siedzący tryb życia u dzieci i młodzieży

Zbliża się rok szkolny, co oznacza, że kończy się czas zabawy i zaczyna nauka. Dzieci i młodzież będą teraz większość dnia spędzać w pozycji siedzącej – w klasie, podczas lekcji, lub w domu, odrabiając zadania i ucząc się. Niestety, taki tryb życia nie wpływa najlepiej na ich zdrowie i samopoczucie. Raporty odpowiednich służb są zaś alarmujące – negatywne tendencje tylko się umacniają. Warto poznać więc konsekwencje oraz sposoby przeciwdziałania niekorzystnym skutkom siedzącego trybu życia.

 

   Organizm człowieka nie jest przystosowany do ciągłego siedzenia. Potrzebujemy aktywności fizycznej, choćby dla zachowania prawidłowej przemiany materii. Tymczasem wielu Polaków większość czasu spędza w pozycji siedzącej. Dotyczy to zresztą wszystkich mieszkańców kontynentu – przeciętny Europejczyk spędza codziennie około 6 godzin siedząc. Co więcej, problem ten jest charakterystyczny w zasadzie dla każdej grupy wiekowej – aż ¾ dorosłych twierdzi, że nie dba o zdrowie, jeśli nic im nie dolega. Nawyki dorosłych, łącznie z brakiem ruchu, przejmują zaś dzieci i młodzież. W ich przypadku kwestia ta jest jednak szczególnie istotna. To okres dynamicznego rozwoju fizycznego, a niestety – z otyłości się nie wyrasta.

 

   Otyłość i nadwaga są zaś jednym z wielu niepożądanych skutków siedzącego trybu życia. Inne konsekwencje to także wady postawy i schorzenia kręgosłupa, różnego rodzaju zwyrodnienia i bóle. Problem pogłębia brak aktywności ruchowej i zła dieta. Jak się okazuje dla 58% uczniów lekcja wychowania fizycznego jest jedyną formą aktywności fizycznej, a dodatkowym kłopotem jest unikanie zajęć, choćby poprzez próby zwolnienia się z nich. Konsekwencje mogą być jednak dużo bardziej poważne. Jak wykazały badania, siedzący tryb życia może sprzyjać rozwojowi niektórych nowotworów, chorób układu krążenia, cukrzycy typu II, wad wzroku, nadciśnieniu. Z otyłością związane są także zaburzenie procesów przemiany materii, a co za tym idzie ryzyko utraty gęstości kości w wyniku złego przyswajania wapnia i innych mikroelementów oraz przeciążenia stawów i mięśni. Te problemy wcale nie dotyczą wyłącznie dorosłych. Muszą się z nimi liczyć także 17-19-latkowie, u których już można zaobserwować czynniki świadczące o podwyższonym ryzyku zawału serca. Przykładowo – siedem procent nastolatków ma problemy z nadciśnieniem. Siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej mogą się również wiązać z zaburzeniami natury psychicznej. Chodzi tu np. o stany lękowe, agresję, niedostosowanie społeczne czy izolację w grupie, ale w skrajnych wypadkach także depresję i problemy z samooceną czy motywacją.

 

 

   Od siedzącego trybu życia nie sposób jednak uciec. Uczniowie spędzają większość czasu w szkole właśnie w pozycji siedzącej. Z każdym rokiem przebywają zaś one tam coraz dłużej. Jak pokazują badania, dzieci spędzają w pozycji siedzącej około 3-4 godzin codziennie. Młodzież już 6-7 godzin. Podobnie wygląda to też w domach. 76% dzieci i młodzieży spędza gros swego czas siedząc, poświęcając się zarówno nauce, jak i rozrywce (np. oglądaniu telewizji czy korzystaniu z komputera). Co w takim razie robić?

 

   Nie ma lepszego środka na złagodzenie negatywnych skutków siedzącego trybu życia niż aktywność fizyczna. Należy zachęcać dzieci i młodzież do poświęcania większej liczby godziny na ćwiczenia i ruch. Aktywność fizyczna nie tylko przeciwdziała wszystkim wcześniej wymienionym problem, ale i uczy dyscypliny, kształtuje silną wolę i konsekwencję w dążeniu do celu. Zwiększa też odporność na zmęczenie, rozładowuje stres i ma wiele innych pozytywnych efektów.

 

   Warto też przestrzegać wszelkich zasad prawidłowego siedzenia, choćby robić sobie kilkuminutowe przerwy. Dobrze też zadbać o odpowiednie wyposażenie pokoju dziecka - biurka, półek i innych mebli, a w szczególności krzesła. Powinny one być komfortowe, wygodne i zgodne z wszelkimi zasadami ergonomii. Na rynku mamy wiele dobrych modeli, spełniających odpowiednie warunki. Krzesło Smart R ma na przykład wyraźnie wyprofilowane oparcia, regulowane podłokietniki oraz regulację siedziska i oparcia. Ważne też, że dysponuje stabilną podstawą jezdną. Z kolei krzesło Taktik Mesh posiada szereg regulacji (ergonomiczny mechanizm ruchowy Ergon 2L) i komfortowe, oddychające siatkowe oparcie (ma to znaczenie zwłaszcza latem).  Rzecz jasna na rynku dostępne są także krzesła z bajkowymi motywami (jak krzesło Ministyle GTP Pony) i z ulubionymi bohaterami z kreskówek. Modeli dostępnych na rynku jest naprawdę wiele, więc nie powinno być problemu z dopasowaniem fotelu czy krzesła zarówno pod każdy gust, jak i na każdą kieszeń. Należy jednak pamiętać o tym, by wybierać model wykonany z jak najwyższej jakości materiałów, dostosowany do wzrostu dziecka czy nastolatka. Ważne też, aby umożliwiał on jak największą regulację poszczególnych elementów oraz miał dobrze wyprofilowane siedzisko i oparcie.

 

                                                   

© Wszystie prawa zastrzeżone 2003-2021. CentrumKrzesel.pl
Zadzwoń 801 000 863, 22 781 48 38
W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich używanie, możesz zablokować je w swojej przeglądarce. Polityka prywatności.
  Zamknij
Go Top