Już są pierwsi zwycięzcy!
Nowa edycja konkursu. Zrób zdjęcie i wygraj nagrody!
Znaczenie ergonomii dla gracza
#ergonomia #gamer

Elektroniczna rozrywka i cyfrowy sport cieszą się coraz większą popularnością. Granie i e-sport przestają powoli być czymś niezwykłym i stają się czymś normalnym. W obu wypadkach nie można zapominać o znaczeniu ergonomii dla graczy. Kwestia ta jest niezwykle istotna zarówno z punktu widzenia tzw. casuala, czyli kogoś, kto przy komputerze chce się tylko zrelaksować, jak i w wypadku aspirującego zawodnika lub zawodowca.

Warto zaznaczyć, że odpowiednie krzesło to tylko jeden z elementów ergonomicznego stanowiska komputerowego. Równie ważne będzie prawidłowe ustawienie monitora, właściwe ułożenie myszki oraz klawiatury czy inne drobne kwestie. Najbardziej istotny w tym wszystkim jest jednak wybór odpowiedniego krzesła i stołu. Oba meble mają największy wpływ na ergonomię i komfort użytkowania komputera. Tu skupimy się jednak tylko na krzesłach.

Zaznaczyć należy, że gracze powinni stosować właściwie te same zasady, które obowiązują pracowników biurowych i inne osoby przebywające długo w pozycji siedzącej. Krzesło musi więc być stabilne oraz odpowiednio wyprofilowane. Siedzisko i podłokietniki należy ustawić we właściwej pozycji. To samo dotyczy wysokości krzesła. Tapicerka i wypełnienie też nie powinny być ani za twarde, ani za miękkie. Krzesło należy rzecz jasna ustawić w odpowiedniej odległości od monitora i biurka. Powinno się siedzieć w nim w pozycji wyprostowanej. Dobrze też od czasu do czasu robić sobie przerwy na rozluźnienie i krótkie ćwiczenia.

Zarówno profesjonalne, jak i casualowe granie, wiąże się z wielogodzinnym przebywaniem przed komputerem w jednej pozycji. Ergonomia pomaga zaś spędzić ten czas możliwie jak najbardziej komfortowo i z jak najmniejszymi obciążeniami dla organizmu. Gracz, siedząc przed komputerem, naraża się na te same niekorzystne czynniki, które wiążą się z pracą biurową. Prawdą jest, że granie jest bardziej ekscytujące i przyjemne, jednakże długoterminowe skutki są praktycznie jednakowe. Niektórzy gracze narzekają przykładowo na chroniczne przeciążenie mięśni i ścięgien związane z obsługą komputera za pomocą myszy i klawiatury. Zdarzają się też przypadki różnego rodzaju bólów. Ręce, ramiona, szyja i kręgosłup są tu szczególnie narażone. Trudno nie wspomnieć także o negatywnych efektach siedzącego trybu życia – wielu graczy nie w pełni zdaje sobie sprawę ze znaczenia, jakie ma ruch dla ich samopoczucia, wytrzymałości i zdrowia. Nie bez powodu profesjonalni zawodnicy e-sportu podkreślają często w wywiadach, że wielogodzinny trening przed komputerem uzupełniają ćwiczeniami na siłowni czy bieżni albo chociaż zwykłym rozciąganiem się. Dobra kondycja i zdrowie są dla nich równie ważne jak dla sportowców w bardziej klasycznych dyscyplinach.

Znaczenie ergonomii w aktywności graczy jest zatem tak samo istotne, co w przypadku pracowników biurowych. Ergonomia pozwala zniwelować lub zredukować negatywne skutki przebywania przez długi czas w jednej pozycji. Pomaga dłużej utrzymać koncentrację i dzięki niej człowiek nie męczy się równie szybko. Chyba żadnego gracza nie trzeba przekonywać o tym, jak to istne kwestie, szczególnie w przypadku gier, w których liczby się szybkość reakcji, zręczność i celność. I chociaż zasady są właściwie te same, to warto jednak dodać, że w przypadku graczy dużo bardziej niż w pracy biurowej liczy się wysokość oparcia i obecność zagłówka. Gracz, szczególnie wyczynowy, jest narażony na sporą dawkę stresu i silniej koncentruje się na tym, co dzieje się na ekranie niż pracownik, który uzupełnia dane w arkuszu kalkulacyjnym lub pisze maila do kontrahentów albo przygotowuje raport. Emocjom może towarzyszyć napięcie mięśni, nie zawsze nawet uświadamiane. Dlatego też zagłówek i wysokie oparcie pozwalają choć na chwilę odpocząć pomiędzy meczami. Gracz może spokojnie się oprzeć, zamknąć oczy i odetchnąć, koncentrując się na nadchodzącej potyczce. Może się rozluźnić. Pomocne w tym są także podłokietniki i podnóżek.

Specjalny fotel gamingowy nie jest jednak zawsze konieczny. Czasem bywa przydatny, gdyż niektóre modele posiadają dedykowane funkcje, które ułatwiają graczom życie i poprawiają jakość ich doświadczeń z gry. Fotele te mogą mieć na przykład wbudowane gniazda USB i inne, nadajniki i odbiorniki audio (także bezprzewodowe), a nawet silniki wibracyjne, ubogacające np. gry wyścigowe o dodatkowe doznania. Niewątpliwie są one również bardzo atrakcyjne wizualnie. Są projektowane w żywych kolorach, a do tego wyróżniają się designem.

Z punktu widzenia ergonomii zwykłe krzesła biurowe obrotowe nie są jednak wcale gorsze. Choć fotele gamingowe są projektowane z myślą o graczach, to pod tym kątem wielkiej różnicy nie ma. Warto też dodać, że często są to modele droższe niż zwykłe krzesła obrotowe, co wiąże się z ich markowością. Ponadto, czasem zdarza się, że jako krzesło gamingowe sprzedawane jest zwykłe krzesło biurowe, ale w odmiennej wersji kolorystycznej i ewentualnie małych zmianach designu. Zwykłe obrotowe krzesła ergonomiczne mogą więc jak najbardziej być alternatywą dla droższych dedykowanych foteli gamingowych. W naszej ofercie nasi Klienci znajdą wiele modeli, które mogą spełniać funkcję idealnego krzesła dla gracza. W sferze budżetowej możemy polecić na przykład fotel PLUS R (kliknij), posiadający wysokie oparcie tapicerowane siatką dla lepszej wentylacji ciała. Także siedzisko, oprócz ekoskóry, pokryte jest oddychającą tkaniną membranową. Oparcie fotela posiada podpórkę części lędźwiowej kręgosłupa o regulowanej wysokości. Ponadto, fotel posiada podłokietniki, o regulowanej wysokości. To jednak popularny i ekonomiczny produkt, choć z pewnością nie jest równie funkcjonalny co droższe modele.

Dla osób pragnących czegoś bardziej zaawansowanego wskazać możemy fotel Futura 4S. To ergonomiczne krzesło biurowe z rewelacyjnym profilem siedziska i oparcia. Posiada regulację rozkładu twardości siedziska. Idealnie dopasowuje się do użytkownika, niezależnie od jego płci (rozkład nacisku na siedzisko u kobiet i mężczyzn jest różny). Użytkownik ma możliwość regulacji podłokietników w czterech płaszczyznach oraz zagłówka i innych elementów. Zaletą fotela jest również nowoczesny mechanizm Synchro SELF, umożliwiający równoczesny ruch oparcia i siedziska z możliwością blokady w każdej wybranej pozycji wychylenia. Funkcji i opcji regulacji jest tu zresztą dużo więcej. Zachęcamy do zapoznania się z charakterystyką tego modelu.

Najbardziej wymagającym Klientom pragniemy z kolei przedstawić fotel Ergohuman Plus. Należy on do rodziny ergonomicznych foteli biurowych wyposażonych w pełen zakres funkcji ergonomicznych i szereg nowoczesnych rozwiązań, które przyczyniają się do jego wysokiej funkcjonalności i wygody użytkowania. Model posiada siatkowane, profilowane oparcie, które cechuje się wyjątkową trwałością i odpornością na ścieranie oraz rozciąganie. Tkanina jest przyjemna w dotyku i zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. Oparcie, podobnie jak siedzisko, jest tak wyprofilowane, aby zapewniało wysoki komfort użytkowania nawet przy wielu godzinach pracy. Regulować można każdy element tego fotela, od zagłówka po siedzisko. W naszej ofercie można do niego także znaleźć wygodny podnóżek do nóg. Jak w praktyce wygląda użytkowanie fotela w praktyce, można się przekonać, czytając jeden z testów naszego krzesła - test Ergohuman

Na koniec warto podkreślić, że - pamiętając o znaczeniu ergonomii dla gracza - nawet najlepsze i najdroższe krzesło nie zwiększy „skilla” w żadnej grze. Nie takie jest jego zadanie. Ono ma sprawić, że granie będzie komfortowe, a negatywne skutki długotrwałego przesiadywania przy komputerze zostaną zniwelowane lub będą miały mniejszy wpływ na zdrowie użytkownika. Umiejętności w grze można zwiększyć tylko poprzez doświadczenie i praktykę. Lepiej to jednak robić w wygodnym, ergonomicznym krześle, a nie takim, na którym nie dość, że będziemy się szybko męczyć, to jeszcze w długim okresie wpędzi nas ono w kłopoty zdrowotne.

© Wszystie prawa zastrzeżone 2003-2018. CentrumKrzesel.pl
Zadzwoń 801 000 863
W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich używanie, możesz zablokować je w swojej przeglądarce. Polityka prywatności.
  Zamknij
Go Top