RM58 – ikona polskiego desingu

RM58 – ikona polskiego desingu

#historiadesignu

RM58 to fotel opracowany samodzielnie przez Romana Modzelewskiego w 1958 r. Zaskakuje nie tylko nowatorstwem zastosowanej technologii, ale i wypracowaną w tworzywie w pełni domkniętą organiczną formą.


Roman Modzelewski urodził się na Litwie w 1912 roku. W 1931 podjął studia artystyczne na warszawskiej ASP. Był jednym ze współorganizatorów założonej po wojnie uczelni artystycznej w Łodzi – obecnej Akademii Sztuk Pięknych. Pełnił tam funkcje profesora i rektora. Był znakomitym malarzem, ale sławę zyskał jako projektant. W latach 50. XX w. Modzelewski chętnie eksperymentował z tworzywami sztucznymi.


Meble Modzelewskiego są popularne na całym świecie – oryginalny biały model RM58 został zakupiony do zbiorów kolekcji Victoria and Albert Museum w Londynie.


Organiczna forma fotela zyskała uznanie samego Le Corbusiera, niestety prototyp nigdy nie doczekał się wdrożenia do produkcji seryjnej. Podobny los spotkał kolejne projekty, dopóki prawie sześćdziesiąt lat później nie tchnął w nie nowego życia Jakub Sobiepanek.

Na fotel RM58 natrafił w czasie pisania pracy magisterskiej na ASP u Tomasza Rygalika. Zdumiony jego klasą i historią za swój cel obrał oddanie mu należnego miejsca w historii polskiego wzornictwa. Sobiepanek założył firmę VZÓR, która uruchomiła produkcję fotela w nowym materiale i technologii według oryginalnego wzoru.


Od czerwca 2012 r. mebel jest już powszechnie dostępny i obecny w najważniejszych kolekcjach dokumentujących wzornictwo XX wieku.

Produkcja RM58 w nowym materiale i z wykorzystaniem technologii przemysłowych umożliwiła zaoferowanie produktu o stałych parametrach jakościowych. Produkcja odbywa się szybko i względnie tanio, w dużych seriach. Wersja fotela będąca wiernym odwzorowaniem wizualnym historycznego projektu z 1958 r. obecnie jest wykonywana w technologii rotoformowania. Siedzisko to polietylen lakierowany na wysoki połysk. Fotel jest dostępny w następujących kolorach: czarnym, czerwonym, białym, żółtym, zielonym, turkusowym i szarym.


Fotel RM58 Classic
6697 zł
Kolory: 5 do wyboru
Tkanina: Kompozyt i żelkot
Wysyłka: 5-6 tygodni

Nowa wersja fotela z lat 50. projektu Romana Modzelewskiego. Ponadczasowy, unikatowy fotel polskiego wizjonera RM58. Możesz mieć go w domu! Dostępny jest w 5 kolorach do wyboru. Przekonaj się!


© Wszystkie prawa zastrzeżone 2003-2023. CentrumKrzesel.pl
Zadzwoń 801 000 863, 22 781 48 38
Go Top