MIKOŁAJKOWY PREZENT DLA WNĘTRZA
Do końca:
UŻYJ KODU MIKOŁAJ I OSZCZĘDŹ AŻ 10%
Open space – plusy i minusy

Open space – plusy i minusy

#ergonomia #biuro

Termin open space można usłyszeć podczas poszukiwania mieszkania, lecz najczęściej jest kojarzony z przestrzeniami biurowymi. I to właśnie te skupią dzisiaj naszą uwagę.

Takie połączenie słów określa jedną, dużą przestrzeń, w której brak podziału na oddzielne pomieszczenia.

W dalszej części artykułu opiszemy zalety i wady tego popularnego obecnie rozwiązania architektonicznego.

Otwarta przestań (open space) - krótka historia

Pojęcie open space narodziło się na przełomie XIX i XX wieku w Stanach Zjednoczonych, podczas rewolucji przemysłowej, kiedy zwiększyło się zapotrzebowanie na pracowników administracyjnych. Okazało się wówczas, że istniejące biura są za małe, by pomieścić wszystkich w jednym miejscu. Padł pomysł usunięcia ścianek działowych, a wolne przestrzenie należało zaadaptować na kolejne stanowiska pracy.

Za ojca open space'ów uważany jest architekt Frank Lloyd Wright, który w 1906 roku stwierdził, że ściany i podziały nie służą niczemu dobremu. Jego zdaniem nowe zaaranżowanie przestrzeni biurowej sprzyjało wyzwoleniu myśli i pomagało w pozbyciu się granic między pracownikami.


Tak wyglądał Larkin Building, w którym powstał pierwszy na świecie open space
Źródło: officemuseum.com/wikipedia.org (http://www.tvn24.pl)

Z kolei Larkin Building w Buffalo to pierwszy biurowiec, który powstał z myślą o przestrzeni biurowej typu open space. Na kilku piętrach pracowało ok. 1,8 tys. osób, a ich stanowiska ustawione były tak, aby siedzieli twarzą w twarz do siebie. Ten model miał usprawnić pracę, polepszyć kontakty między załogą, a praca z założenia miała być wykonywana mechanicznie – po zakończeniu swoich czynności „produkt” przekazywany był następnej osobie. Brak ścianek i oddzielnych pomieszczeń powinien sprzyjać komunikacji, zatem przepływ informacji staje się sprawniejszy.


Zalety open space’ów:

- przede wszystkim oszczędność – na otwartej przestrzeni mieści się więcej biurek, a co za tym idzie więcej miejsc pracy = pracowników,

Zdaniem Grzegorza Frątczaka, trenera biznesu i twórcy raportu „Ujarzmij Open Space”, takie zaaranżowanie przestrzeni biurowej jest o ok. 20% tańsze w porównaniu do tradycyjnego modelu.

- płynniejsza komunikacja między zespołem,

- szybsze wykonywanie powierzonych obowiązków, praca zespołowa,

- łatwiejszy obieg dokumentów w biurze,

- wyższy poziom kreatywności,

- zacieranie się granic międzyludzkich.


Wady open space’ów:

- najczęściej pracownicy skarżą się na hałas, co potęguje trudności w koncentracji – mniejsza efektywność pracownika,

- brak prywatności,

- narażenie na stres – naukowcy z australijskiego University of Queensland zbadali, że osoby pracujące w otwartej przestrzeni są bardziej zestresowane, podnosi się u nich ciśnienie krwi, co zwiększa o 16% ryzyko choroby serca i aż o 38% udaru,

- większa podatność na choroby – otwarta przestrzeń wpływa na gorszą jakość powietrza, a to są idealne warunki do namnażania się wirusów. Uczeni z University of British Columbia w Kanadzie stwierdzili, że w open space’ach liczba zachorowań na zakażenia wirusowe jest o 20% wyższa niż w przypadku tradycyjnych biur.Zatem dla kogo jest open space?

Jak widać model „otwartej przestrzeni” ma swoje plusy i minusy. Nie wszyscy pracownicy dobrze czują się w tak zaaranżowanym miejscu.

Taka organizacja miejsca pracy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczna jest praca zespołowa, „burze mózgów”, np. w agencjach reklamowych czy biurach call-center (pracuje tu duża liczba osób, stanowiska oddzielone są ściankami działowymi, a celem jest jak największa ilość pracowników).

Pracę w open space’ach docenią ekstrawertycy, którzy lubią dzielić się swoimi pomysłami. Gorzej odnajdują się introwertycy, oni bowiem potrzebują do pracy ciszy i skupienia.


Jak zadbać o komfort pracownika

Dobrym rozwiązaniem są ścianki działowe między stanowiskami, daje to odrobinę prywatności i „własnej” przestrzeni. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik może zagospodarować „swoje miejsce”, ustawiając ulubioną roślinę (zapoznaj się z naszym wpisem o zieleni w biurze), pamiątki lub przykleić zdjęcia najbliższych.

Ważne jest też, aby ustalić pewne zasady pracy, szanować przestrzeń współpracowników, ograniczać prywatne rozmowy na stanowisku pracy, jak również spożywanie posiłków przy biurku.


Jak urządzić biuro typu open space?

Oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad BHP (Podsumowanie cyklu o ergonomii).

Na naszej stronie w zakładce meble biurowe znajdą Państwo biurka, szafy i regały, kontenerki oraz inne niezbędne elementy wyposażenia biurowego, a konsultanci z Biura Obsługi Klienta służą pomocą przy wyborze odpowiedniego modelu.


Biuro Obsługi Klienta
Zadzwoń pod numer 801 000 863 lub napisz do nas na biuro@centrumkrzesel.pl


Bibliografia:

https://tvn24.pl/magazyn-tvn24/praca-w-open-space-wiecej-szkod-niz-pozytku,17,359© Wszystkie prawa zastrzeżone 2003-2023. CentrumKrzesel.pl
Zadzwoń 801 000 863, 22 781 48 38
Go Top