Szukasz narożnika, sofy, fotela albo pufy?
Poznaj markę Eltap! 🙂🛋
Zagłówek – dodatek czy niezbędny element wyposażenia fotela?

Zagłówek – dodatek czy niezbędny element wyposażenia fotela?

W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy post rozpoczynający serię wpisów dotyczących prawidłowej pozycji podczas 8-godzinnej pracy, odpowiedniego doboru foteli, krzeseł oraz aranżacji przestrzeni biurowej (artykuł „Ergonomia pracy biurowej”).


Dziś chcielibyśmy skupić się na elemencie wyposażenia jakim jest ZAGŁÓWEK. Bardzo często podczas rozmów z Klientami padają pytania:

A po co ten zagłówek?”,

Czy on mi się w ogóle przyda?”.


W świetle badań okazuje się, że w pozycji siedzącej spędzamy ok. 13 h/doba. Podczas 8-godzinnego trybu pracy i nierzadko w czasie wolnym przyjmujemy pozycję bierną, co ma drastyczny wpływ na nasz kręgosłup, układ kostno-stawowy oraz mięśniowy. Wbrew obiegowej teorii nasz organizm ewolucyjnie wciąż nie przystosował się do pozycji siedzącej. Jeszcze 200 lat temu, większość ludzi pracowało FIZYCZNIE, teraz w dobie komputerów osiedliśmy i spędzamy czas w pozycji siedzącej. Taki stan rzeczy bardzo niekorzystnie wpływa na nasz kręgosłup. Możemy odczuwać bóle w różnych jego częściach, poczynając od odcinka lędźwiowego, kończąc na szyjnym.

Poniższa grafika jest podsumowaniem badań prowadzonych przez prof. Hansa Joachima Wilke dotyczących rozłożenia obciążenia na nasz kręgosłup podczas przyjmowania różnych pozycji.

Źródło: www.pracujkomfortowo.pl/artykuly/stanowisko-pracy/


Niezwykle istotny jest wybór odpowiedniego fotela do pracy. W oddzielnym artykule opiszemy Wam warunki, jakie musi spełnić stanowisko zgodnie z rozporządzeniami Ministra Pracy i Polityki Socjalnej [§ 45 rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.), § 4; § 5; § 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. nr 148, poz. 073)].

Zagłówek

Z definicji wynika jasno - górna, przedłużona część fotela lub leżaka będąca oparciem pod głowę.


W praktyce mamy wiele rodzajów zagłówków, różnią się kształtem, wyprofilowaniem oraz funkcjonalnością. Nie wszystkie fotele z zagłówkiem są dobre. Zdarza się, że element, który ma wspierać głowę podczas pracy oraz w czasie relaksu znajduje się między łopatkami – w przypadku bardzo wysokich osób, lub powyżej głowy – w przypadku osób niskich.


Bardzo istotne jest, aby fotel był dobrze dopasowany do użytkownika.

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele modeli foteli biurowych  wyposażonych w ergonomiczne zagłówki. Zatem na co warto zwrócić uwagę?

Ważne jest, by:

- zagłówek miał funkcję regulacji wysokości - ułatwi to dostosowanie jego położenia do użytkowników o różnym wzroście,

- był dobrze wyprofilowany z wgłębieniem w środkowej części dla wygodnego oparcia głowy,

- posiadał możliwość regulacji kąta nachylenia, tak aby móc swobodnie opierać głowę podczas pracy, jak również w chwilach relaksu, odpoczynku, odchylenia się do tyłu,

- zagłówek nie zagrażał zdrowiu użytkownika - musi być stabilny.

Ma także służyć wygodnemu wsparciu głowy i odcinka szyjnego kręgosłupa. Zadaniem zagłówka jest odciążenie układu kostno-stawowego podczas wielu godzin spędzonych w pozycji siedzącej.Poniżej przedstawiamy naszym zdaniem najlepsze modele wyposażone w zagłówki. Zachęcamy do zapoznania się z opisem foteli i wybrania właściwego dla siebie. Korzystając z ponad 15-letniego doświadczenia, chętnie doradzimy Państwu w wyborze odpowiedniego modelu fotela ergonomicznego lub krzesła ergonomicznego.

Fotele IOO

Fotele Pofit


Fotele Ergohuman

Fotele Veris

Fotel Coco© Wszystie prawa zastrzeżone 2003-2021. CentrumKrzesel.pl
Zadzwoń 801 000 863
W naszym serwisie wykorzystujemy pliki cookies. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich używanie, możesz zablokować je w swojej przeglądarce. Polityka prywatności.
  Zamknij
Go Top