phone ico  801 000 863, 22 781 48 38 Infolinia czynna dzisiaj od: 8:00 - 16:00
Oparcie – jak wybrać odpowiednie dla siebie?

Oparcie – jak wybrać odpowiednie dla siebie?

W poprzednim wpisie poruszyliśmy kwestię zagłówka (Zagłówek – dodatek czy niezbędny element wyposażenia fotela?). Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Wam ten temat. Dziś chcemy napisać więcej o całym oparciu. Już na samym początku musimy zaznaczyć, że dostępne na rynku krzesła biurowe charakteryzują się nieco innym wyprofilowaniem aniżeli klasyczne fotele gabinetowe.

Nie wszystkie fotele biurowe nadają się do wielogodzinnej pracy, świetnie wypełniają jednak rolę reprezentacyjnego mebla do pracy krótszej niż 4 godziny dziennie.

Krzesła ma ogromny wpływ na komfort pracy, bo to siedząc na nim, spędzamy ok. 8 godzin naszego dnia. Powinno zapewnić odpowiednią pozycję, podparcie oraz możliwość swobodnego poruszania się.

Wybierając odpowiedni model dla siebie, można „przymierzyć” się do kilku krzeseł/foteli, aby wypróbować możliwe opcje różnego profilowania oparcia. Nie jest to jednak konieczne, jeśli przestrzegać będziemy kilku zasad.

Ważne jest, by profil był jak najbardziej zbliżony do naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Całe oparcie powinno być zatem na tyle wysokie, aby móc oprzeć na nim barki. Taką możliwość ułatwiają krzesła i fotele z regulowaną wysokością całego oparcia. Znajdą Państwo jednak produkty, gdzie oparcie jest na tyle wysokie, że taka opcja nie będzie konieczna.


Ważną częścią oparcia jest odcinek lędźwiowy. W sklepie CentrumKrzesel.pl znajdziecie wiele modeli krzeseł z wyraźnym profilowaniem tej części, która jest głównie obciążona podczas wielogodzinnej pracy przy biurku.

Wyróżniamy profilowanie pionowe oraz poziome. Kilka modeli posiada funkcję oddzielnej regulacji – mechanizm Schukra, np. Veris.


Fotele Ioo marki Grospol posiadają dynamiczny odcinek lędźwiowy, który pracuje z każdym ruchem użytkownika w fotelu np : fotel Ioo BT KMD31

Krzesła Xenon marki Profim posiadają dwie niezależne regulacje tego odcinka. Możemy zmienić wysokość i głębokość podparcia, np.: fotel dostępny od ręki w naszym sklepie Profim Xenon 10 SFL 

Fotele biurowe MaxPro marki Grospol wyposażone są w oparcie które jako całość odpowiada na Państwa ruch w krześle, np : MaxPro BS HD

Jak widać rozwiązań jest wiele. Wiemy, że są to produkty kosztowne, dlatego zadbajmy choćby o wyraźny profil oparcia w tej części.


Kolejnym ważnym elementem podczas wyboru właściwego krzesła jest możliwość odchylania oparcia do tyłu. Niektóre modele posiadają również funkcję regulacji kąta oparcia do przodu.

Regulacja ku tyłowi doskonale sprawdzi się w chwilach relaksu, oderwania wzroku od monitora, jak i podczas rozmów telefonicznych, gdy nie musimy być pochyleni nad klawiaturą. Odchylenie do tyłu sprawdzi się także w pozycjach półleżących - zobaczcie jak to wygląda w ZESTAW Ergohuman 2.

Najważniejsze jednak w tej regulacji to możliwość tzw. „dynamicznego siedzenia”. Po zwolnieniu blokady mechanizmu oparcia naśladuje ruch użytkownika i gwarantuje mu odpowiednie podparcie. W zasadzie wszystkie krzesła i fotele biurowe wyposażone w mechanizm synchroniczny posiadają taką możliwość.


Kąt UJEMNY – to termin, który nadal budzi zaskoczenie wśród naszych Klientów. Śpieszymy zatem z wyjaśnieniem tego tajemniczego zagadnienia. Jest to pochylenie oparcia (wraz z siedziskiem) o kilka stopni do przodu. „Po co?” - pytanie padające podczas prezentowania modeli z tą funkcją.

Pracując przy komputerze bardzo często pochylamy się nad klawiaturą, przez co nasze plecy tracą kontakt z oparciem = tracą właściwe podparcie. W tej pozycji większy nacisk pada na podudzie, gdzie powstaje ucisk (ból nóg, problemy z krążeniem, drętwienie – o tym więcej powiemy w kolejnych artykułach poświęconych tematyce siedziska). W momencie, gdy oparcie wraz z siedziskiem ustawimy kilka stopni do przodu nasze plecy będą miały cały czas na odpowiednie podparcie, a nogi właściwe obciążenie. Polecany model z funkcją kąta ujemnego np: Profim VerisPodsumowując, oparcie powinno:

 • umożliwić swobodne ułożenie barków,
 • dobrze jeśli posiada regulację wysokości, ale są modele które poradzą sobie bez tej opcji
 • być wyprofilowane ze szczególnym naciskiem na odcinek lędźwiowy,
 • posiadać możliwość odchylania się do tyłu, krzesło musi wówczas posiadać mechanizm synchroniczny
 • dopełnieniem mogą być funkcje dodatkowego „kąt ujemnego” lub dynamicznej pracy odcinka lędźwiowego.

 • Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!

  W razie jakichkolwiek pytań chętnie doradzimy.

  Napisz do nas: biuro@centrumkrzsel.pl lub zadzwoń: 801 000 863.  © Wszystkie prawa zastrzeżone 2003-2024. CentrumKrzesel.pl
  CentrumKrzesel.pl logo
  Zadzwoń 801 000 863, 22 781 48 38
  Go Top