ODKRYJ PRAWDZIWY RELAKS
Do końca:
FOTELE DO SALONU 10% TANIEJ
phone ico  801 000 863, 22 781 48 38 Infolinia czynna dzisiaj od: 8:00 - 16:00
Krzesło czy fotel – odwieczny dylemat

Krzesło czy fotel – odwieczny dylemat

#aranżacja #salon

Bardzo często wśród naszych Klientów obserwujemy dylemat decyzyjny – wybrać krzesło czy fotel? Klienci wiedzą, jak ma wyglądać mebel, lecz pojawia się pytanie, jak go nazwać. Nic dziwnego, w mediach obie nazwy funkcjonują zamiennie – oczywiście nie we wszystkich przypadkach. Na krzesło kuchenne Mariquita raczej nikt nie powie fotel, ale już krzesła do jadalni z rodziny Sisi są określane tym mianem.

Niewiele osób zna definicję i etymologię słów krzesło oraz fotel. Dla wszystkich ciekawych poniżej krótkie wyjaśnienie.


Krzesło- Rzeczownik, mebel przeznaczony do siedzenia z oparciem na plecy (zazwyczaj bez podłokietników i z czterema nogami).
(źródło: Roztrząsania, „Poradnik Językowy” nr 4/1912, s. 72)


- Jednoosobowy mebel do siedzenia z oparciem, przeważnie o konstrukcji szkieletowej. Niektóre źródła do definicji krzesła dodają określenie „bez podłokietników”, uważając ich zastosowanie za charakterystyczną cechę fotela. Inne używają konsekwentnie formy „krzesło z podłokietnikami”. Mebel ten jest jednym z najstarszych sprzętów w branży meblarskiej. W swojej historii przechodził najwięcej zmian formalnych w XVII i XVIII w. – stąd np. krzesła w stylu Ludwika XIV, XV, XVI różnią się tak znacznie, a są od siebie nieodległe w czasie. Wykonywany najczęściej z drewna, stali lub tworzyw sztucznych. Siedzisko i oparcie bywa tapicerowane.

(źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzes%C5%82o)

krzesło Set V Net marki Grospol

- Dawniej w uboższych domach meble do siedzenia przyjmowały formę twardego stołka lub ławy. Natomiast wygodniejsze i masywniejsze krzesła francuskie z końca XVI wieku miały wygodne, miękkie siedziska i obszerne oparcia. Tak więc „krzesło” wywodzi się od stołka, z czasem tylne nogi zostały wydłużone w formę oparcia, przednie natomiast stały się bardziej masywne, następnie przeradzając się w podłokietniki (krzesło z podłokietnikami).
(źródło: http://besttext.pl/etymologia_nazw_mebli_francuskich_i_ich_tlumaczenie_na_jezyk_polski_stylowe_tapicerowane_fotele_i_krzesla_francuskie_prowansalskie_stoly,1494)

- Pracujący na Uniwersytecie Warszawskim profesor Mirosław Bańko podaje za źródłosłów wyrazu krzesło praindoeuropejski czasownik o znaczeniu „kręcić, splatać”.
(źródło https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/krzeslo;12831.html)

hoker Mariquita oraz krzesło Mariquita marki GrospolFotel- Rzeczownik rodzaju męskiego, rodzaj siedziska z oparciem na plecy i podłokietnikami.
(źródło: http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;5762")„różności fleksyjne” w: Poradnia językowa PWN)

- Rodzaj siedziska z oparciem na plecy wraz z podłokietnikami. Siedzisko fotela jest zwykle usytuowane niżej niż siedzisko krzesła (36-45 cm) i jest również od niego zdecydowanie szersze (50-55 cm). Podłokietniki montowane z boków siedziska dla wygody użytkownika są rozstawione w odległości ok. 55 cm od siebie i 60 cm od podłoża, zwykle tapicerowane.

Fotel jest jednym z najstarszych mebli towarzyszących człowiekowi.

Pierwsze fotele to trony wykonane z kamienia, metalu, drewna; bogato zdobione płaskorzeźbą czy złoceniami. Przez całe średniowiecze spełniają wyłącznie funkcję reprezentacyjną.

W renesansie pojawiają się odmiany foteli przeznaczone dla wygody zwykłych śmiertelników. Bogactwo form i odmian foteli zaczyna się w baroku, a w okresie rokoka formy te stają się niesamowicie wysmakowane.

Jednak dopiero XIX-wieczny wynalazek tapicerki sprężynowej to prawdziwa rewolucja w branży mebli tapicerowanych. Powstają wygodne „kluby” i olbrzymie całkowicie tapicerowane konstrukcje pokryte skórą lub aksamitem.

W XX wieku zmienia się nieco stylistyka foteli na korzyść wysmakowanej formy (twórcy: Ludwig Mies van der Rohe, Charles Eames), dochodzą też nowe materiały – tworzywa sztuczne.

Także i dziś fotel to jeden z prestiżowych mebli w każdym wnętrzu czy to mieszkalnym czy publicznym.

Wyróżniamy kilka rodzajów foteli, np.: samolotowy, samochodowy, biurowy, kinowy, ginekologiczny, fryzjerski.

fotel Rezzo marki Halmar

Fotele biurowe mające często kółka lub rolki umożliwiające łatwe przemieszczanie wyposażone są dodatkowo w taką regulację wysokości siedziska, czy kąta oparcia, aby umożliwić jak najmniej męczącą pozycję przy pracy.

(źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Fotel) 

Kończąc nasze rozważania…


Podsumowując, krzesło posiada prostszą konstrukcję, jest zazwyczaj mniejsze i ma mniej funkcji. Fotel, zgodnie z przytoczonymi definicjami, jest większy i posiada więcej udogodnień.

Podobny podział można zastosować przy krzesłach biurowych i fotelach biurowych.

Krzesła biurowe - Bravo, Team, Coco - mają prostszą budowę w porównaniu do foteli biurowych i gabinetowych – Ioo, Ergohuman, Supreme, Chester.

Mamy nadzieję, że powyższym tekstem przybliżyliśmy Państwu różnicę między tymi dwoma nierzadko mylonymi ze sobą pojęciami.

Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą mebli, które posiadamy w swoim asortymencie - www.centrumkrzesel.pl.


Fotel Chester HRU R
1918 - 2111 zł
Kolory: 6 skóry, 8 drewna
Tkanina: 2 rodzaje skóry naturalnej
Wysyłka: 5-6 tygodni
Połączenie ergonomii i klasycznej stylistyki. Wysoka jakość materiałów oraz szereg regulacji. Sprawdź!
Bestseller
Hit cenowy
Krzesło Bravo gtp
345 zł
Kolory: 10 do wyboru
Tkanina: 2 do wyboru
Wysyłka: 24h
dobra jakość w świetnej cenie, profil oparcia, 2 lata gwarancji, kilka kolorów - wysyłka 24H
Hit cenowy
Krzesło Team
549 zł
Kolory: 3 dostępne
Tkanina: Tkanina Team
Wysyłka: 24-48h
Synchroniczny mechanizm, regulowane podłokietniki, szybka wysyłka. Ekonomiczne krzesło biurowe, które wykonano z zachowaniem tak ważnych dla nas zasad ergonomii
Fotel Supreme
1499 zł
Kolory: kremowy, brązowy i czarny
Tkanina: skóra naturalna licowa
Wysyłka: 24-48h
klasyczna stylistyka, komfortowe profilowania, mechanizm Multiblock, Trzy KOLORY- skóra naturalna, zobacz FILM i Animacje 3D
Krzesło Coco BS
775 - 1055 zł
Kolory: 106 w szybkiej produkcji
Tkanina: 10 do wyboru
Wysyłka: 24-48h
Krzesło o odpowiedniej proporcji jakości do ceny. Wiele regulacji, zaawansowany mechanizm. Szybka dostawa, produkt polski. Sprawdź zdjęcia i animacje. Sprawdź!
© Wszystkie prawa zastrzeżone 2003-2024. CentrumKrzesel.pl
CentrumKrzesel.pl logo
Zadzwoń 801 000 863, 22 781 48 38
Go Top